Aktualności i opinie

Wyszukiwarka
..:: Jerzy A. Sobański DONALD W. WINNICOTT - DOM JEST PUNKTEM WYJŚCIA. ESEJE PSYCHOANALITYCZNE. RECENZJA ::..
Jerzy A. Sobański DONALD W. WINNICOTT - DOM JEST PUNKTEM WYJŚCIA. ESEJE PSYCHOANALITYCZNE. RECENZJA
 

Copyright Ó Psychiatria i Psychoterapia

ISSN 1895-3166

PSYCHIATRIA I PSYCHOTERAPIA. 2010; Tom 6, Nr 1: s.63.

   à wersja pdf 

 

Jerzy A. Sobański

DONALD W. WINNICOTT - DOM JEST PUNKTEM WYJŚCIA. ESEJE PSYCHOANALITYCZNE. RECENZJA.

 

Wydawnictwo Imago. Gdańsk 2010.

Pozycja objęta patronatem medialnym przez nasze czasopismo

 

Pięknie i rzec można niezwykle elegancko złamana i wydrukowana książka w twardych okładkach (ozdobionych naprawdę wzruszającym rysunkiem), stanowi dopiero pierwszą polskojęzyczną publikację Donalda Winnicotta, co zaskakuje chociażby z uwagi na ugruntowaną od lat pozycję tego klasyka psychiatrii dziecięcej, psychologii rozwojowej, psychoterapii i psychoanalizy.

Czytelnik który po nią sięgnie - nawet Czytelnik nie będący terapeutą, pacjentem, analitykiem, analizantem, psychologiem, psychiatrą etc. - z całą pewnością znajdzie wewnątrz coś ważnego dla siebie. Dlaczego? Dlatego, że wszyscy mieliśmy rodziny i rodziców, nawet jeśli nie byli obecni, skrzywdzili, czy wręcz przeciwnie - dali zbyt wiele opieki, nadmiernie kontrolowali, przygnietli czułością.

Dlatego szczególnie interesującą może być praca Winnicotta także dla osób wychowujących dzieci, nauczycieli, wychowawców, opiekunów, pedagogów, pracowników socjalnych. Jest napisana i co ważne także przełożona w sposób przystępny i wierny.

Bardzo doświadczona tłumaczka i redaktorka merytoryczna (Anna Czownicka) gwarantuje przebrnięcie przez trudną materię hermetycznego języka skomplikowanych psychoanalitycznych wynurzeń bez łamania sobie głowy nad podejrzanymi neologizmami lub przeciwnie - jakże częstego wpadania na rafy prostackich kalk pojęć anglojęzycznych.

Najważniejszym wkładem Winnicotta w psychiatrię i psychoterapię dziecięcą wydaje się być holding (trzymanie) emocjonalny, w obszarze teorii rozwoju - obiekt przejściowy, a także upowszechnienie pojęcia wystarczająco dobrej matki. Teraz poznajemy jego jeszcze inną stronę: osobisty styl przekazu, skromny i wdzięczny, lekki i przystępny. Czytelnik może poczuć dyskomfort tylko w jednym momencie - gdy żałuje, że lektura już się skończyła.

Podsumowując, opisana pozycja jest godna polecenia i zdecydowanie warta swojej ceny (46zł), zresztą dość umiarkowanej jak na obecne czasy jakże kosztownych książek.

 

dr n. med. Jerzy A. Sobański,

redaktor naczelny czasopisma internetowego Psychiatria i Psychoterapia

kierownik Pracowni Diagnostyki Zaburzeń Nerwicowych i Behawioralnych

Zakładu Psychoterapii, Katedry Psychoterapii UJ Collegium Medicum.

 

 

 

Lista artykułów w numerze :
Numer: 1
Tytuł: PSYCHIATRIA I PSYCHOTERAPIA. Tom 6, Nr 1, Wiosna 2010
Wydany: 2010-05-12
Lista wszystkich numerów: zobacz »